Zastanawiasz się, jak płacić zbliżeniowo telefonem? W tym celu musisz mieć telefon z funkcjonalnością płatności zbliżeniowych. Większość nowych smartfonów obsługuje ten rodzaj płatności, a różnorodne aplikacje mobilne, takie jak Google Pay czy Apple Pay, umożliwiają użytkownikom korzystanie z kart płatniczych na ich telefonach do dokonywania płatności zbliżeniowych. Dowiedz się, jak płacić zbliżeniowo telefonem i co zrobić, gdy nie posiada on technologii NFC.
Jak płacić zbliżeniowo telefonem? Co to jest NFC?
Aby możliwe były płatności zbliżeniowe telefonem, musi on spełniać określone wymagania techniczne. Pierwszy podstawowy warunek to posiadanie przez dany smartfon anteny NFC. Każda płatność zbliżeniowa wymaga aktywacji modułu NFC (Near Field Communication) w ustawieniach telefonu z systemem Android lub IOS. Technologia ta umożliwia bezprzewodowe połączenie dwóch urządzeń, jeżeli obydwa z niej korzystają i znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. Odbywa się to za pomocą fal radiowych o określonej częstotliwości. Ponadto konieczne jest posiadanie odpowiedniego dostępu do usługi ze strony banku. Po aktywacji płatności NFC wymagana jest instalacja odpowiedniej autoryzowanej aplikacji banku, która umożliwi płatności zbliżeniowe. Po wykonaniu tych kroków możliwa jest płatność zbliżeniowa telefonem.
System płatności zbliżeniowych NFC działa analogicznie jak w przypadku karty bankowej, ponieważ tak naprawdę jest to płatność kartą, tylko wcześniej połączoną z urządzeniem mobilnym. Zastanawiasz się, jak płacić telefonem zbliżeniowo? Wystarczy przyłożyć telefon do terminala z funkcją zbliżeniową i potwierdzić płatność. Do kwoty do 100 zł można zapłacić bez kodu PIN, natomiast transakcje o większej wartości wymagają potwierdzenia kodem PIN. Płacenie zbliżeniowo telefonem jest proste i intuicyjne.
Płatności zbliżeniowe telefonem – zalety dla klienta
Współczesne smartfony coraz rzadziej dostępne są bez systemu NFC, stanowi on współcześnie nieodłączny element systemu każdego nowoczesnego urządzenia multimedialnego. Płatność telefonem ma wiele różnorodnych zalet. Po pierwsze jest to rozwiązanie bardzo wygodne, jako że smartfon zawsze masz przy sobie. Płatność telefonem zbliżeniowo to rozwiązanie idealne dla osób np. biegających, ponieważ wykorzystując to rozwiązanie, nie trzeba sięgać do portfela. Dodatkowo, płacenie zbliżeniowo umożliwia stałe monitorowanie wydatków i transakcji z dowolnego miejsca, bo oferuje pełną historię wszystkich transakcji. Przy pomocy telefonu można również dokonać wypłaty środków z bankomatu lub z terminali przy okazji codziennych zakupów.
Ogromną zaletą, jaką niesie ze sobą płatność zbliżeniowa telefonem, jest poczucie bezpieczeństwa. Płatności te chronione są wielopoziomowo i wymagają potwierdzenia za pomocą odcisku palca czy kodu PIN. Najnowsze smartfony posiadają także zabezpieczenie w postaci czytnika geometrii twarzy, co sprawia, że uruchomienie aplikacji banku bez obecności właściciela smartfona jest właściwie niewykonalne. Ponadto w przypadku utraty telefonu wystarczy skontaktować się z infolinią danego banku, aby zastrzec usługę płatności zbliżeniowych telefonem.
Jak płacić zbliżeniowo telefonem bez NFC?
Zastanawiasz się, jak płacić telefonem bez NFC? Niestety w takim wypadku nie ma możliwości płatności zbliżeniowych. Można natomiast wybrać inną metodę zapłaty, która może nie jest płatnością zbliżeniową, jednak w dalszym ciągu będzie wymagała od Ciebie użycia jedynie smartfona, podobnie jak NFC w telefonie. Co to za możliwość? Chociażby kod BLIK, który należy wpisać na terminalu płatniczym.
BLIK to system elektronicznych płatności, który zastępuje kartę płatniczą 6-cyfrowym kodem. Aplikacja konkretnego banku z usługą BLIK w telefonie generuje kod, który następnie podaje się w bankomacie, w transakcjach w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Dzięki temu w przypadku płatności w sklepie wystarczy poprosić sprzedawcę o aktywację usługi na terminalu płatniczym, wpisać kwotę za zakupy, a następnie wygenerować 6-cyfrowy kod i wprowadzić go podobnie jak kod PIN. Obecnie BLIK staje się w Polsce coraz bardziej powszechny; warto wiedzieć, że jest to usługa, która jest charakterystyczna właśnie dla tego kraju.