Jak poruszać się po mieście położonym na ponad 100 wyspach?
Dzięki sieci płatności zbliżeniowych prowadzonej wspólnie przez Visa Cybersource, Conduent Transportation i Elavon odpowiedź brzmi: „łatwiej niż kiedykolwiek wcześniej”.
Słynne na całym świecie włoskie miasto wyróżnia się jedynym w swoim rodzaju położeniem, architekturą i historią. Dlatego transport publiczny również musi być tam wyjątkowy.
Wenecki zarząd transportu publicznego, Azienda Veneziana della Mobilità (AVM), dysponuje flotą taksówek wodnych, łodzi motorowych i promów, a także autobusów i tramwajów, które obsługują od 100 do 120 milionów pasażerów rocznie.
„Sieć transportu publicznego AVM pełni kluczową rolę w rozwoju naszego regionu, dlatego chcemy mieć pewność, że nasz system jest dostępny i wygodny dla mieszkańców i turystów” – mówi Giovanni Seno, dyrektor zarządzający AVM. „Od samego początku wprowadzenie systemu przygotowanego przez te wiodące firmy pozwala nam sprawnie i terminowo zaspokajać potrzeby naszych klientów”.
Dzięki nowemu systemowi pasażerowie mogą jednym dotknięciem płacić za podróż za pomocą kart debetowych, kredytowych lub przedpłaconych, portfela cyfrowego lub dowolnego urządzenia obsługującego płatności, takiego jak smartfon czy smartwatch. Firma Conduent dostarcza kompleksową infrastrukturę techniczną, podczas gdy Elavon wraz z Visa Cybersource zarządzają przetwarzaniem płatności.
Możliwości związane z technologią open loop
„System open loop umożliwia pasażerom dokonywanie opłat w dowolnej formie zamiast używania specjalnej karty miejskiej” – mówi Russell Green, Head of Emerging Verticals Pan-EU and Ireland w Elavon Europe. „Takie rozwiązanie jest wygodne i intuicyjne dla klienta, zarówno podczas codziennych dojazdów do pracy, jak i pierwszego rejsu taksówką wodną. Jest również bardziej wydajne i opłacalne dla operatora systemu".
"W ten sposób karta płatnicza lub urządzenie mobilne staje się jedynym potrzebnym biletem”.
System biletowy open loop, w przeciwieństwie do systemu closed loop, nie wymaga specjalnych kart lub aplikacji, a technologia pozwala operatorom, takim jak AVM w Wenecji i ATM w Genui na konfigurację limitów taryfowych dla zapewnienia pasażerom prostych oszczędności.
Korzyści systemu biletowego open loop dla pasażerów:
- większy wybór – zapłać szybko i jak chcesz, unikając kolejek;
- brak konieczności zakupu biletów papierowych z wyprzedzeniem;
- brak konieczności posiadania gotówki ani dokładnego wyliczania kosztu przejazdu;
- spójne i intuicyjne sposoby płatności – turyści nie muszą uczyć się nowych procedur;
- oszczędność kosztów – aktualizacje w czasie rzeczywistym umożliwiają podróżowanie przez cały dzień z jedną określoną opłatą.
Korzyści systemu biletowego open loop dla przewoźników:
- pozytywne doświadczenia klientów – zmniejszenie kolejek i swobodny wybór formy płatności zachęcają do korzystania z usług;
- brak potrzeby opracowywania własnego systemu taryfowego ani przetwarzania wielu różnych procedur;
- ograniczenie straty czasu i kosztów związanych z wydawaniem biletów w formie papierowej oraz zabezpieczeniem przy tym gotówki – podniesienie poziomu bezpieczeństwa i samopoczucia zespołu obsługi;
- grupowanie taryf skutkuje obniżeniem kosztów wielu pojedynczych transakcji;
- wyższe standardy bezpieczeństwa kart EMV.
Dowiedz się tutaj, jak Elavon i nasi partnerzy mogą Ci pomóc w zakresie płatności za transport.