Jeśli właśnie zastanawiasz się, kiedy przelew z pracy lub z innego miejsca trafi na Twoje konto, nie jesteś w tym odosobniony. Zgodnie ze statystykami konto bankowe posiada ponad 80 procent Polaków, a liczba osób, które wykorzystują je do pobierania wynagrodzenia czy płacenia rachunków, rośnie z każdym rokiem. To, kiedy przyjdzie przelew, zależy od wielu czynników – jeśli chcesz je poznać, zapraszamy do czytania!
Od czego zależy, kiedy przyjdzie przelew?
Systemy bankowe w Polsce obsługują około pięciu milionów transakcji każdego dnia. To bardzo duża liczba, nikt więc nie powinien się dziwić, że czasami na przelew trzeba poczekać, niezależnie od tego, czy jest to przelew Elixir, czy przelew SEPA.
Jak długo idzie przelew? Niestety na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od konkretnego przypadku. Znaczenie ma tutaj chociażby bank osoby wysyłającej i odbierającej dany przelew. Jeśli płatność wykonasz na konto w tej samej instytucji, możesz liczyć na to, że Twój kontrahent będzie mógł ją odebrać tego samego dnia, przynajmniej w większości wypadków. Inaczej wygląda to wtedy, kiedy bank Twój i kontrahenta to inna instytucja – to ile idzie przelew z banku do banku, zależy od systemu płatności, z jakiego korzystają oba banki.
Dlaczego? W Polsce większość przelewów wykonywana jest przez system Elixir, który ma różne godziny księgowania przelewów wychodzących i przychodzących w różnych bankach. Tym samym, jeśli przykładowo będziesz chciał wysłać przelew o godzinie 11:00, a księgowanie w Twoim banku i systemie, z którego korzysta, odbywa się o godzinie 15:00, Twój odbiorca będzie musiał poczekać do tego momentu, zanim będzie mógł odebrać pieniądze.
Znaczenie może mieć także to, czy chcesz dokonać przelewu w weekend, czy dzień roboczy. W przypadku tej pierwszej opcji musisz liczyć na cierpliwość Twojego odbiorcy, gdyż środki finansowe zaksięgują się na jego koncie dopiero w najbliższy dzień pracy banków, chyba że wybierzesz opcję zapłaty taką jak chociażby przelew natychmiastowy.
Tutaj pojawia się ostatni czynnik, który ma wpływ na to, ile idzie przelew, czyli typ samej płatności. Obecnie istnieją takie rozwiązania jak chociażby przelew na telefon – można go wykonać, korzystając z dostępnej w Polsce usługi BLIK. To bardzo szybki przelew, który Twój odbiorca najczęściej będzie mógł dostać już po kilku minutach.
Ile trwa przelew internetowy z konta na konto?
Wiesz już, że to, kiedy będzie przelew, zależy od różnych kwestii. Jak wygląda kwestia księgowania przelewu online w praktyce? Najlepiej będzie to pokazać na przykładzie systemu Elixir, czyli najbardziej popularnej opcji w naszym kraju.
ELIXIR to dostępny od 1994 roku system obsługi danych pomiędzy różnymi bankami. Nad całym procesem czuwa Krajowa Izba Rozliczeniowa, sprawdzająca zarówno kwestie związane z poprawnością kwot przechodzących przez system, jak i czasem ich księgowania.
W systemie ELIXIR każdego dnia księgowanie odbywa się w trzech sesjach: porannej, popołudniowej i wieczornej. Pierwsza ma miejsce od godziny 10:30 do 11:00, druga od 14:00 do 14:30, natomiast ostatnia odbywa się od 17:00 do 17:30. Jeśli więc zastanawiasz się, jak długo idzie przelew – możesz sprawdzić, o której godzinie go wysłałeś i porównać ją do godzin sesji w systemie.
Kiedy przelew trafi na konto Twojego kontrahenta w przypadku świąt? Jeśli dany dzień jest ustawowo wolny od pracy, odbiorca Twojego przelewu będzie musiał poczekać do kolejnego dnia roboczego. Własnymi zasadami rządzi się dzień wigilii świąt Bożego Narodzenia oraz ostatni dzień w roku – w te dni realizowane są jedynie dwie pierwsze sesje przelewów wychodzących.
Warto zauważyć w tym miejscu, że zasady księgowania przelewów i sesji nie obowiązują w przypadku przelewu natychmiastowego, jaki można wykonać za pomocą usługi BLIK lub korzystając z innej opcji płatności tego typu oferowanej przez bank. To, kiedy przelew wykonany tą metodą trafi na Twoje konto, nie powinno stanowić problemu, gdyż, zgodnie ze swoją nazwą, Twój odbiorca odbierze taki przelew natychmiast po jego wysłaniu.